آرشیو بهمن ماه 1401

خبر امروز و اتفاقات ديروز

سوغاتي هاي زنجان: چيست؟ آدرس فروشگاه اينترنتي سوغات زنجان چيست؟

۰ بازديد

زنجان يكي از سوغات‌خيزترين شهرهاي ايران است و گردشگراني كه از اين شهر ديدن مي‌كنند، هرگز دست خالي آنجا را ترك نمي‌كنند.

ايستگاه بعدي امروز ما زنجان است كه مي توانيم با سوغاتي هاي خوشمزه اش عزاداري كنيم. سوغات زنجان از چاقو و صنايع دستي گرفته تا شيريني و غذا در انواع طعم ها. از اين رو بايد چمدان خود را خالي كنيد كه با سوغاتي هاي جذاب زنجان پر مي شود. با رهي نو همراه باشيد.

معرفي سوغات زنجان

از صنايع دستي زنجاني مي توان به موم سازي، نقره سازي، بافندگي و مليله بافي، چاقوسازي و قالي بافي اشاره كرد. هر سوغاتي خوبه چه شيريني و نان سنتي و چه محصولاتي مانند پيازچه را ترجيح دهيد، مطمئناً عزيزانتان از غذاهاي خوشمزه لذت خواهند برد. اگر به زنجان سفر مي كنيد، چشيدن شيريني هاي خوشمزه زنجاني را از دست ندهيد. از شما دعوت مي كنم تا با نان و شيريني زنجاني همراه باشيد.

ليست صنايع دستي زنجان

صنعت صنايع دستي به غير از مواد غذايي هميشه از محبوبيت بالايي برخوردار بوده است. صنايع دستي زنجان قطعا يكي از بهترين سوغاتي هايي است كه مي توانيد از اين شهر به خانه بياوريد.

چاقوهاي معروف زنجان

اين شهر به خاطر چاقوهايش كه يكي از محبوب ترين سوغاتي هاي آن است، شهرت دارد. از قديم الايام در زنجان چاقو ساخته مي شده است و امروزه دستگاه هاي پيشرفته چاقوسازي باعث شده تا اين صنعت محبوبيت و جذابيت خود را حفظ كند. چاقوي زنجان از فولاد ضد زنگ ساخته شده و پس از گرم شدن و چكش زدن تيز مي شود. با زنجان مي توانيد از بين انواع چاقوها بر اساس كاركردشان انتخاب كنيد و مطمئن باشيد كه تا آخر عمر ماندگار خواهند بود.

چاقو زنجان

شكي نيست كه چاقوهاي زنجان به دليل تيزي معروف هستند. اين چاقوها با دسته هاي نسوز و تيغه هاي ضد زنگ ساخته مي شوند و مشخص است كه چاقوي زنجاني يكي از بهترين چاقوها براي آشپزخانه است. چاقو كه در دوره هخامنشيان اختراع شد در زنجان ساخته مي شد. چاقوهاي زنجان همه با چاقوهاي ديگر متفاوت هستند و چاقوهاي آشپزخانه دنياي خاص خود را دارند.

قديمي ترين صنايع دستي زنجاني مليله دوزي است

زنجان از قرن دهم ميلادي به توليد مليله كاري پرداخته است كه يكي از قديمي ترين صنايع دستي است. در دوره سلجوقيان رونق اين صنعت و در دوره صفويه اوج گرفت. توليد مليله در زنجان سابقه طولاني دارد. اين حرفه كه شاخه اي از هنر فلزكاري است، قبل از سلطنت پهلوي بومي زنجان بوده است. از بازارهاي زنجان ديدن كنيد و طرح هاي منحصر به فرد بته جكه، فرنگي و پيچك را تحسين كنيد. زنجان احتمالا جذاب ترين سوغاتي ها را براي شما به يادگار گذاشته است.

آدرس اينترنتي : https://soghatzanjan.com

مسگري ايراني، سنتي ديرينه

بشر اولين فلز مس را كشف كرد. مسگري نيز يكي از قديمي ترين و شناخته شده ترين هنرهاي ايران است. در هر شهري كه بازديد مي كنيد يك بازار مس وجود دارد.قدمت آن به دوران باستان بازمي گردد.در زنجان نيز يكي وجود دارد كه قدمت آن به دوره سلجوقيان و ايلخانان مي رسد. ايجاد نقش روي فلز از طريق كنده كاري انجام مي شود. بازار مسگرهاي زنجان مملو از انواع غذاهاي منحصر به فرد و زيبا است كه مي توانيد به عزيزان خود و كساني كه به دنبال خواص درماني در غذاها هستند سوغاتي بدهيد.

در ادامه به برخي از صنايع دستي معروف زنجان كه قبلاً اشاره كرديم اشاره مي كنيم.

مليله كاري

سوزن دوزي

dyeing

كوچك سازي و منبت كاري

Charuq

نمد بافي

قالي بافي

جاجيم بافي

ظروف مسي

سوغات زنجان را از كجا بخريم؟

بازار زنجان مكاني عالي براي خريد از سير گرفته تا پياز است. براي رسيدن به بازار بايد به چهارراه اميركبير برسيد. اگر مي خواهيد به سعدي جنوبي سفر كنيد، مي توانيد از آنجا به سمت اين بازار برويد. قسمت هاي بالا و پايين بازار وجود دارد كه هر دو در ميدان فردوسي واقع در ميدان سبزه قرار دارند.

از جمله صنايع دستي در بازار پايين همه نوع است. قاليچه و فرش و مليله در بازار بالا به نمايش گذاشته شده است. قدم زدن و يافتن سوغاتي شما در همان مكاني است كه قدمت آن به زمان آقا محمدخان قاجار مي رسد.

اگر به زنجان سفر مي كنيد بهتر است در نزديكي بازار زنجان بمانيد تا بتوانيد به راحتي به هر چيزي كه نياز داريد دسترسي داشته باشيد. قبلا زنجان بودي؟تجربه شما چه بود؟ آيا مي توانيد به سوغاتي ديگري فكر كنيد؟